Zasadnicze różnice między folią HDPE a LDPE
Popularnie wykorzystywane opakowania oraz materiały zabezpieczające produkty różnych kategorii powstają z folii polietylenowej. Jeśli zagłębimy się w tajniki technologii, to odkryjemy, że zastosowanie mają przede wszystkim jej dwie odmiany: folia HDPE oraz LDPE. Czym może różnić się jeden typ od drugiego? Wyjaśniamy w naszym wpisie.
Dlaczego gęstość ma znaczenie?
Zanim przedstawimy różnice między folią HDPE a LDPE, warto wskazać łączące je podobieństwa. Przede wszystkim są to produkty należące do tej samej grupy termoplastików, które powstają w wyniku tego samego procesu – polimeryzacji. Podstawowym surowcem do ich produkcji jest etylen w formie granulatu, jednak folia HDPE powstaje z surowca z Hostalen ACP9255 plus, a folia LDPE z Malen Fabs 23D022.
Okazuje się, że w procesie produkcji folii ważną rolę odgrywa zastosowane ciśnienie. W zależności od tego, czy będzie ono niskie, czy wysokie, to otrzymamy produkty o różnej gęstości. Dzieje się tak, gdyż to właśnie ciśnienie wpływa na układ cząsteczek etylenu: niskie ciśnienie spowoduje ich zagęszczenie, a wysokie – dość luźne rozmieszczenie. Folia HDPE różni się od folii LDPE przede wszystkim gęstością, a od tej cechy zależą pozostałe parametry produktów decydujące o dalszym przeznaczeniu danego typu folii.
Różne zastosowania folii LDPE i HDPE
Zatem folia HDPE jest wyrobem o dużej gęstości, który powstaje z udziałem niskiego ciśnienia. Cechuje ją twardość i odporność mechaniczna oraz wytrzymałość na działanie wysokiej temperatury bliskiej, chociażby 120oC. Ten typ folii pod wpływem niskiej temperatury może się kruszyć.
Jej rozpoznawalnymi cechami są szeleszczenie oraz widocznie cieńsza struktura. Folia HDPE jest mało rozciągliwa, ale dobrze znosi działanie substancji chemicznych, zwłaszcza kwasów i nie przepuszcza gazów.
Wymienione właściwości sprawiają, że znajduje zastosowanie w przemyśle chemicznym, budowlanym oraz spożywczym. Spotykamy ją codziennie, ponieważ z niej powstają worki foliowe do pakowania np. pieczywa, owoców i warzyw. Jest przydatna do wytwarzania przekładek w przemyśle mięsnym. Popularne rękawiczki lub fartuszki oraz worki na śmieci produkuje się właśnie z folii HDPE.
Folia LDPE wyróżnia się niską gęstością. Sprawia wrażenie bardziej miękkiego i śliskiego produktu, chociaż jest zauważalnie grubsza. Charakterystyczna jest jej połyskliwa powierzchnia. Jednocześnie jest bardzo plastyczna, można ją zgrzewać, ale trzeba pamiętać, że gorzej znosi wysokie temperatury. Skutecznie powstrzyma przenikanie pary wodnej, jednak już nie będzie przeszkodą dla zapachów oraz innych gazów, np. dwutlenku węgla.
Wykorzystujemy ją do produkcji woreczków foliowych, również strunowych i kapturów termokurczliwych. To z niej powstają popularne w marketach tzw. grubsze reklamówki. Dzięki temu, że folia LDPE jest przezroczysta, to sprawdza się w produkcji worków na odzież. Można też ją zastosować do zabezpieczenia produktów zgromadzonych na paletach. W zależności od zapotrzebowania można ją zabarwić na różne kolory.